zavřít

MENU

O vaření

ZPĚT NA Aktuality

VITANA slaví 100 let!

 • Zveřejněno 30. červen 2019
 • Kategorie Ostatní
 • Tisknout
Vše začalo 1. července 1919, kdy byla založena společnost Graf na výrobu polévkového koření pro oblast Československa. Po pěti letech se na trhu objevila legendární Grafova polévková kostka.
O tři roky později se výroba přestěhovala do bývalého cukrovaru v Byšicích, kde bez přerušení funguje do dnešních dnů. Ve 30. letech popularita polévkových výrobků stále rostla a značka Graf patřila mezi nejprodávanější v celém Československu. K nejzajímavějším inovacím té doby patřila řada polévek pro diabetiky (1934).

Poválečné období bylo poznamenáno nástupem komunismu a s ním spojeným znárodněním společnosti Graf v roce 1948. Zcela zásadním datem pro Vitanu byl 5. prosinec roku 1950. Poprvé se totiž začalo vyrábět tekuté polévkové koření pod značkou Vitana.

Polévková revoluce
V 50. letech se významně rozšířil vitanský sortiment. „Polévková revoluce" nastala v roce 1957, kdy se poprvé na československém trhu objevily čtyři druhy sáčkových polévek – gulášová, hrachová, slepičí a flíčková. Ve stejném roce bylo zaregistrována bujónová kostka Masox.

Populární slogan „Vitana vaří za vás" a oválné logo Vitany spatřily světlo světa v roce 1963. Do své nabídky zařadila Vitana v roce 1964 také výrobky na pečení a za zmínku stojí rovněž uvedení dětské kaše Vlasta (1975) určené pro děti od 1 roku.

Společnost Vitana se v roce 1992 stala součástí norské skupiny Rieber & Son se sídlem v Bergenu a ve stejném roce uvedla instantní polévky. O rok později vznikla dceřiná společnost na Slovensku. V roce 1995 přijela do Byšic vzácná návštěva - norský král Harald V. Roku 1997 se Vitana rozrostla o podniky Emarko Varnsdorf a Bask Roudnice nad Labem.

Nové tisíciletí
Na začátku tisíciletí se objevila nová řada instantních jídel Bistro a extra husté Poctivé polévky. Byšický závod navštívil v roce 2005 prezident Václav Klaus a slavnostně spustil provoz nové lahvárenské linky. Rostoucí poptávka po zdravějších výrobcích měla jasný výsledek - novou řadu Natur (2008).

Rok 2013 přinesl Vitaně nového vlastníka, kterým se stala norská společnost Orkla se sídlem v Oslu. Stejný rok byl rovněž ve znamení pastovitých polévek v unikátních vaničkách pod názvem Grunt. V závěru roku 2018 se Vitana integrovala do nové společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko.

Odkaz budoucím kolegům

Zajímavý exkurz do minulosti připravili vitanští zaměstnanci pro své budoucí kolegy. Do časosběrného kufříku vložili nejrůznější předměty, které mají spojitost s životem ve Vitaně v roce 2019. Zapečetěný kufřík je uložen v byšickém archivu a jeho otevření budou moct provést pokračovatelé vitanské ságy až 1. července 2119.


Další novinky

 • Salátový šampionát opět podpořila Vitana

  • Zveřejněno 09. prosinec 2019
  • Kategorie Ostatní

  V sobotu 30. listopadu proběhl třináctý ročník Mistrovství ČR v přípravě bramborového salátu Vitana Majonéza Cup 2019 za účasti 18 kuchařských týmů.

 • Podpora městského grilování nadále roste

  • Zveřejněno 30. červenec 2019
  • Kategorie Ostatní

  V pondělí 29. července Vitana oficiálně předala v Šluknově již osmé vybavení veřejného grilovacího místa.

 • PRODUKTY

 • RECEPTY

 • AKTUALITY

 • KONTAKTY

Naše webové stránky vloží soubory cookie do vašeho prohlížeče nebo zařízení, pokud máte tuto funkci v nastavení prohlížeče aktivovanou.
Tyto soubory cookie používáme ke zlepšení funkčnosti těchto webových stránek, analýzám a pro zájmově orientovanou reklamu.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZAVŘÍT